środa, 13 stycznia 2010

Motyw Podróży

Pokonywanie drogi do daleko oddalonego miejsca to w skrócie ujęta definicja podróży. Ludzie ciągle zmieniają swoje miejsca w świecie, wyznaczają sobie cele i pokonują różne drogi – tak robi każda żyjąca istota. Podróż może być odniesieniem do drogi, jaką pokonujemy w życiu. To też życie na pełnych obrotach, nierzadko pierwsza, samodzielna decyzja życiowa, pokonywanie przeszkód, aby osiągnąć upragniony cel. To tylko przykłady, tak naprawdę podróż to pojęcie o wielu znaczeniach.
Wielu z nas nie mieszka w jednym miejscu całe życie, zmieniamy miejsce zamieszkania z różnych przyczyn. Codziennie podejmujemy decyzje, odbieramy różne porady i kierujemy się swoimi zasadami. Droga to błądzenie, a zarazem zbieranie doświadczeń, aby potem rozsądnie podejść do kolejnych wyzwań. Podróż to też zastanowienie się nad samym sobą – jacy jesteśmy i jak postrzegamy świat bądź będzie to ucieczka od problemów, od tego co nie daje spokojnie spać.
Obecnie nie ma konieczności opuszczania rodzinnych stron, by poznawać najdalsze zakątki świata. Pomimo to człowiek ma potrzebę, by poszukiwać to, czego nie ma możliwości poznać bez opuszczenia domu. Tak naprawdę ciekawość świata pozwoliła tak szeroko rozwinąć naszą cywilizację. Wędrówki ludów, przepowiedzenie Ziemi Obiecanej oraz dalekie wyprawy odkrywcy Ameryki - gdyby nie te zdarzenia spowodowane ciekawością i chęcią zmiany na lepsze gdzie byłby człowiek i co by miał? Niektóre osoby są zmuszone do tego, żeby opuścić swoje rodzinne miasto i nierzadko też ojczyznę. Większość z tych podróży kończy się powrotem do domu, widocznie taka kolej rzeczy. Ludzkie życie to nieustająca wędrówka, odnajdowanie nowych możliwości, przełamywanie psychicznych barier i poznawanie nowych ludzi. Artyści wciąż poszukują inspiracji w szeroko rozumianym pojęciu jakim jest droga. Literatura i sztuka nawiązuje między innymi do Odysa, który powracał do Itaki jak również obejmują one popularne dziś science-fiction czyli podróże w kosmosie.

Powrót na Górę